Yüzde Güneş Lekesi

yüzde güneş lekesi

Özellikle bahar ve yaz aylarında daha fazla oluşan yüzde güneş lekesi problemi, eğer çok yoğun bir halde ise, psikolojiyi olumsuz etkilemekte ve hatta makyajsız dışarı çıkamamaya neden olmaktadır. Bu lekelerin, çeşitli uygulamalara başvurarak giderilmesi mümkündür. Fakat baştan önlem alarak güneş lekelerinin hiç oluşmamasını sağlamak çok daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

 Güneş Lekelerinden Nasıl Korunabiliriz?

 

Güneş lekelerinden korunmanın en etkili yolu, güneşte çok uzun süre kalmamaktır. Özellikle güneş ışınlarının direk olarak geldiği öğlen saatlerinden akşamüzeri saat 16 civarına kadar güneşte kalmamak en mantıklı çözümdür. Fakat bu süre içerisinde mutlaka dışarıda kalmak gerekiyorsa, cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruyacak güneş kremlerini kullanmak gerekmektedir. Açık tenli kimselerin yüksek faktörlü güneş kremleri kullanması tavsiye edilmektedir. Kullanılacak olan güneş kremlerinin en az 30 faktörlü olmasında büyük fayda vardır.

 Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı?

 

Güneş kremi kullananların, bu kremlerin birtakım özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Bu konuda yapılan en büyük hata, kremi sürdükten hemen sonra dışarıya çıkmaktır. Fakat bu kremin koruyucu etkilerini tam olarak göstermesi için ciltte en az yarım saat kadar kalması gerekmektedir. Bu nedenle güneş kremi, dışarı çıkmadan yarım saat kadar önce sürülmelidir. Ayrıca özellikle açık tenli kimselerin güneş kremi uygulanmasını her iki saatte bir tekrarlaması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak dışarı çıkılırken geniş kenarlı şapkalar kullanmak, yüzde güneş lekesi oluşumunu engelleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir