Blog thumbnail

Tıkanan Gözenekler Nasıl Açılır?

Blog thumbnail kategori

Aynaya bakıp Tıkanan Gözenekler Nasıl Açılır sorusunu kendimize soruyorsak, genişlemiş, gözle görülür hale gelmiş ve içi siyah birikintilerle dolu gözenekleri görmüşüz demektir. Ciltteki gözenekler, derinin altında yer alan ve canlı olan tabakaya açılmış birer pencere görevi görür aslında. Doğal olarak, gözeneklerin tıkanması sadece görsel açıdan değil, cilt sağlığı açısından da sorun teşkil etmektedir.

Yetişkin bir insanda, senede yaklaşık yirmi beş kez üst deri kuruyup dökülmeye başlar; bunun sebebi cildin kendisini yenilemesidir. Tabii bu kurumuş deri parçalarının hepsi dökülmeyebiliyor ve gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor. Bu durum cilt sağlığını yeterince zorlarken, bir de üzerine cildi tam temizlememek, uzun süre makyajlı dolaşmak ve gece yatarken makyajı çıkarmamak, dışarıdayken cilde nüfuz eden kirli hava / toz gibi etkenleri de ilave edersek aslında gözeneklerin tıkanmaması neredeyse imkansız gibi. Haliyle, çok ciddi cilt problemlerine dönüşmeden önce gözenekleri temizlemek ve açmak gerekiyor.

Tıkanan Gözenekleri Buharla Açın

Su buharı, ciltte birikerek tıkanmaya neden olan birikintilerin yumuşamasını sağlar ve gözenekleri açmak çok daha kolay olur. Fakat şimdiden belirtelim, kendinize zarar vermemek için dikkatli olun uygulama esnasında.

Buharla tıkanan gözenekleri açmak için bir kap sıcak su ve temiz bir havlu yeterli olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Bu işleme başlamadan önce cildinizi temizlemiş, makyaj v.b ilave bir tabaka varsa çıkarmış olduğunu varsayıyoruz.

  1. Sıcak su dolu kabı, belimizle aynı hizada olacak şekilde bir yere koyup oturuyoruz.
  2. Havluyu yüzümüze sararak sıcak su dolu kasenin üzerine doğru eğiliyoruz. Buharın yüzünüze doğru geldiğinden emin olun.
  3. Yaklaşık on dakika kadar bu şekilde bekliyoruz.
  4. Su buharının zarar vermemesi veya boğazımızı yakmaması için yeteri kadar uzakta durmaya dikkat etmeliyiz.
  5. Şayet temin edebilirseniz, kaptaki suya 5 – 6 damla kadar çay ağacı yağı da damlatabilirsiniz. Antiseptik özelliğe sahip çay ağacındaki bileşenler, su buharı yardımıyla cilde işleyerek cildi temizlemeye yardımcı olacaktır.

Cildi temizlemek ve gözenekleri açmak için tercih edilen bir başka uygulama da, peeling yapmaktır. Gözenekler açılır, derinin üst yüzeyini temizler, ölü hücreleri uzaklaştırır.

Bir başka seçenek ise, doğal kil maskeleri. Gözeneklerde biriken maddeleri çıkarmak ve aynı zamanda cildi yumuşatmak için kil maskesi de tercih edilebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Arama yapmak için bişeyler yazın enter'a basın