Blog thumbnail

Sonbaharda Görülen Saç Dökülmesi

Blog thumbnail kategori

Sonbahar mevsiminde daha sık gözlemlenen saç dökülmesi, mevsim geçişiyle beraber vücudumuzda ve cildimizde görülebilecek birçok değişimden bir tanesi. Ani hava değişimlerinin yaşandığı bu mevsimlerde, ciltte kuruma, pul pul dökülme gibi can sıkıcı durumlar gözlemlenebiliyor. İşte bu can sıkıcı şeylerden bir tanesi de sonbaharda sıklaşan saç dökülmesi. Peki bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır; sebepleri nelerdir, birlikte inceleyelim.

Neden Sonbaharda Daha Fazla Saç Dökülür?

Şu konuya hemen açıklık getirelim; hava değişmeye başlayınca herkesin saçı dökülmeye başlar gibi bir iddiamız yok. Fakat yaygın olarak gördüğümüz bir şikayettir ve sebebini açıkladığımızda hem yaygın olmasının, hem de normal bir durum olduğunu daha iyi kavramış olacağız.

Uzmanlara göre, gün içerisinde ortalama 200 adet saç telinin dökülmesi sıradan bir durum; hatta faydalı bile. Zira, dökülen saçlar kış soğuğuna adapte olabilmemiz için yeniden çıkıyor ve bahara kadar da uzamış ve belirginleşmiş oluyor.

Soğuk havalarda canlı ya da cansız farketmeksizin, her şey küçülme, büzüşme eğilimindedir (Genleşme). Sonbahar mevsiminde de, kafa derisinin altında sinir ve damarların bulunduğu “saç soğanı” adı verilen bölge daralmaya başlıyor havanın etkisiyle. Bu da saç dökülmelerinin artmasına sebep olabiliyor.

Peki Sonbahar’da hava durumu dışında saç dökülmesine ne sebep olabilir?

Genleşme nedeniyle yaşanabilecek saç dökülmesinin dışında, aşağıda belirttiğimiz durumlar sebebiyle de saç dökülmesi gözlemlenebilir ve hatta ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Peki nedir diğer sebepler, kısa kısa göz atalım:

  • Uygulanan ağır diyetler saç dökülmesine neden olabilir.
  • Düzenli kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.
  • Androgenetik Saç Dökülmesi adı verilen rahatsızlık sebebiyle, kafanın tepe bölgesinden başlayarak saçların büyük kısmı dökülebilir.
  • Halk arasında saçkıran olarak adlandırılan hastalık sebebiyle saçlar dökülebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Arama yapmak için bişeyler yazın enter'a basın