Blog thumbnail

Güzel Bir Cilt İçin Neler Yemeliyiz?

Blog thumbnail kategori

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak hepimiz için önemli değil mi? Sadece dış görünüşümüzün güzelliği için değil, sağlığımız için de önemli. Cildimizi, metabolizmamızın ve vücudumuzun bir aynası gibi değerlendirebiliriz. Cildimizin rengi bile aslında sağlığımız hakkında genel itibariyle ipuçları barındırır. Sigaranın sebep olduğu sararmalar ve cilt tonundaki bozulma, kansızlıktan kaynaklanan renk değişimleri, karaciğer veya böbreğe bağlı rahatsızlıklar nedeniyle cilt rengindeki deformasyon söz konusu olabilir. Ayrıca beslenme ve solunum yolu ile vücudumuza dahil olan maddelerin etkileri de yine cildimize yansıyor.

Diğer bir deyişle, ciltte görülen bazı rahatsızlıklar da tüketilen ürünlerle alakalıdır diyebiliriz. Örneğin; araştırmalara göre rozasea hastalığının bahartlı gıdalar ve fazla çay, kahve, alkol tüketimi ile doğrudan ilişkisi var. Ciltte görülen kuruluk, pullanma ve saçın erken beyazlaması ise tirodden kaynaklı olabilir.

Hal böyleyken, daha güzel, daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için hangi gıdaları tüketmeliyiz gelin birlikte inceleyelim.

Not: Bu bir araştırma yazısı olup, alerjiniz olduğunu bildiğiniz gıdalardan muhakkak uzak durmalısınız.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Kırmızı Dolmalık Biber

Sağlık ve lezzet bir arada; ki itiraf edelim ikisini bir arada bulmak her gıda için mümkün olmuyor 😉 İster pişirerek, istersek de pişirmeden tüketmek mümkün. Günlük C vitamini ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda kan akışını hızlandırdığı için kırışıklıkların önlenmesine destek olur. Hatta bu nedenle akne tedavisi olanlar için özellikle tavsiye edilebilir. Hemen hemen 30 kalorilik lifli bir gıda olduğu için uzun bir süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Bitter Çikolata

Çikolatanın çekim gücüne karşı koymak hepimiz için zor olabiliyor; itiraf edelim 🙂 Ama sınırı aşmamak lazım. Makul miktarda tüketilecek bitter çikolatanın da cilt için olumlu etkileri var.

Bitter çikolata, daha çok antioksidan özelliği nedeniyle cilt için önerilmekte. Barındırdığı kakao ise, kan akışını hızlandırarak cilt sağlığına olumlu etki ediyor. Seçim sizin ama hiçbir şart altında çikolatadan kalori almak istemiyorsanız, benzer etkiyi görmek için toz kakao da tercih edebilirsiniz.

Havuç

Cilt için havucun da faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Özellikle ciltteki döküntülerin giderilmesi için havuç yenmesini öneren uzmanlar var. Havucun ciltteki sebumu dengeleme gibi bir özelliği olduğu söyleniyor. Sebum dengelendiğinde, gereğinden fazla birikip ciltteki gözenekleri de tıkamayacaktır.

Papaya

Papayanın besin değeri hayli yüksek. 100 gramı yaklaşık 40 kalori ediyor ve kolesterol içermiyor. Aynı zamanda kilo vermeye çalışanlar için de güzel bir besin yani. Papaya antioksidan özelliğe sahip aynı zamanda; cildi güçlendirme, akneye karşı koyma gibi güzel yanları var 🙂

Kereviz

Kereviz, öyle çok sevilen ve ciddiye alınan bir gıda değil; ıspanak gibi biraz ihmal ediliyor. İçeriğindeki K vitamini kan akışını hızlandırırken, basıncı da düşürür. Bu da bireyin stres seviyesini bir noktaya kadar azaltması demektir. Bir diğer iyi tarafı ise, hesaplamaya dahi gerek olmayacak seviyede kalorisi olması.

Tohum ve Çekirdekler

Chia tohumu, kenevir, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu gibi gıdalar cilt için çok kıymetli aslında. Cildi beslemek, stresi azaltmak, akneyle mücadeleyi desteklemek gibi özellikleri vardır. Bu gıdaları salatanızın üzerine serpebilir ya da meyveli yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak da kereviz gibi biraz ihmal ediliyor. Daha çok çocuklar hoşlanmıyor olsa da, kabul edelim ki birçoğumuz ıspanak için çıldırmıyoruz 🙂 Oysa ki besin değeri olarak değerli bir sebze ve her gün tüketilebilir. İçerdiği vitaminlerle ve antioksidan yapısıyla cilt için gerçek bir dost.

Yeşil Çay

Yeşil çay, bildiğimiz siyah çayın kavrulmamış hali. Neyse ki yeşil çayı severek tüketiyoruz çoğumuz. Güzel bir antioksidan ve yeşil çayın da stresi azaltma özelliği mevcut. Günde 3-4 fincan kadar yeşil çay tükettiğinizde bedeniniz ve cildiniz üzerindeki olumlu etkiye şaşıracaksınız.

Burada bir de not düşelim. Şimdiye dek stresin azalmasına yardımcı olan birkaç gıda saydık. Bunu özellikle vurguluyoruz zira stresin cilt üzerinde olumsuz etkisi mevcut.

Hindistan Cevizi Yağı

Doymuş yağ oranı yüksektir ve cilt için birçok faydası vardır. Günde 1 çorba kaşığı kadar hindistan cevizi yağı, vücudu mikroplardan temizler. Ayrıca tiroid bezlerine de faydası vardır. Ayrıca sağlıklı tiroid bezlerinin kilo vermede olumlu etkisi de vardır ama ona başka bir yazımızda değinebiliriz 😉

Somon

Stres, depresyon ve davranış bozukluğu ile mücadelede güzel ve lezzetli bir seçim diyebiliriz somon için. Vücudun ihtiyacı olan günlük D vitaminini neredeyse tek başına verebilir. Omega-3 yağ asitleri sayesinde akne, iltihap ve cilt kırışıklıklarına karşı etkilidir. Cildi içeriden nemlendirmekle beraber, saç ve saç derisi için faydalı olduğu da biliniyor.

Yukarıda yazdığımız gıdaları da beslenme alışkanlıklarının bir parçası haline getirerek hem sağlıklı bir bedene, hem de sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile.

 

Lekomed Krem, cilt aydınlatıcı özelliği ile ışıl ışıl bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cilt lekeleri; güneş lekesi, hamilelik lekesi, çil, göz altı morlukları, koltuk altı ve bikini bölgesi kararmalarında etkilidir. Lekomed’le hala tanışmadıysanız, incelemek ve satıl almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Arama yapmak için bişeyler yazın enter'a basın