Güneş Lekesi

güneş lekesi

Genellikle koyu renk tonuna sahip olan kişilerde sık sık rastlanan güneş lekesi, ciddi bir sağlık problemi olmasa da dış görünüşü olumsuz yönde etkilediğinden dolayı birçok kişi için sıkıntılı bir durum yaratmaktadır.

 

Güneş Lekeleri Neden Oluşuyor?

 

Özellikle bronzlaşmak için güneş altında gereğinden fazla duran kişilerde bir cilt problemi olan güneş lekeleri oluşmaktadır. Bu lekeler cildin aniden yanması ve buna bağlı olarak da soyulması ile ortaya çıkmaktadır. Bu ani yanma durumları sürekli olarak tekrar eden bir hal aldığında güneş lekeleri zaman içerisinde büyümekle birlikte daha koyu bir renk kazanıyor. Her ne kadar güneş etkili bir problem olsa da genetik sebeplere bağlı olarak da güneş lekeleri daha hızlı oluşabiliyor.

 

Güneş Lekeleri Tedavi Edilebiliyor Mu?

 

Cildin güneş lekesi gibi problemlerle baş edebilmesi için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin başında ise güneş kremleri gelmektedir. Güneş lekesi kişilerde ciddi görüntü bozukluğuna sebep oluyor ve bu durum rahatsız edici bir hal oluyorsa çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

 

Özellikle yüzeysel ve açık tondaki güneş lekeleri için kozmetik ürünler ya da yüzeysel peelingler uygulanabiliyorken daha koyu renge sahip olan güneş lekeleri için lazer tedavisi tercih edilebiliyor. Her ne kadar güneş lekesi tedavi edilebilen bir özelliğe sahip olsa da bu tedavi yöntemleri güneş lekelerinin yeniden ortaya çıkmasını engelleyemez. Bu durumda yapılması gereken en doğru yöntem cildin güneşe karşı sürekli koruma altında tutulmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir