Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir

güneş lekelerine krem

Güneş lekesi, genellikle cildin güneşe fazla maruz kaldığı bölgelerinde beliren, kahverengi renkte cilt lekeleridir. Bu cilt lekesinin oluşmasını birçok faktör etkilemektedir. Bilinen en önemli faktörler; güneşin zararlı etkilerine maruz kalmak ve genetik yatkınlık faktörüdür. Bu iki faktör dışında sayılabilecek diğer etkenler ise, bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlardır. Güneş lekeleri bazı kadınlarda gebelik döneminde görülmeye başlanabilir. Ayrıca kullanılan doğum kontrol ilaçları veya kozmetik malzemeler de kadınlarda güneş lekesi görülmesine sebep olur.

 

Güneş lekeleri oluştuktan belli bir süre sonra belirginleşebilir veya lekelerde artış gözlemlenebilir. Bu yüzden lekeler oluşmadan dikkat edilmesi gerektiği gibi beliren lekeler sonrasında da cildin korumaya alınması gerekir. Öncelikle yapılması gereken sağlıklı bir cildin güneşin zararlı etkilerine karşı korunmasıdır. Ancak ciltte lekeler oluştuktan sonra da bu zararlı etkiler devam ettiği için ciltte yine koruyucu önlemler alınmalıdır.

 

 Peki, güneş lekelerine ne iyi gelir?

 

Bu sorunun cevabına bakıldığında, leke tedavisinin iki aşamada incelendiği görülür. İlk olarak, kullanılan ilaç ve kozmetik ürünleri arasında güneş lekelerine sebep olan ürünlerin kullanımı azaltılır veya bu ürünler tamamen bırakılır. İkinci olarak ise, lekeleri gidermek üzere bazı ilaç ve uygulamalar yapılır. Kimyasal peeling, krioterapi, laser pigmentasyon tedavileri güneş lekeleri için yapılan tedavi uygulamalarından en önemlileridir. Bu uygulamalar ile deri üzerindeki lekeli tabakanın soyulması ve lekenin oluşmasına sebep olan melanin pigmentinin kaybedilmesi sağlanır. Bu yöntemlerle cilt üzerindeki hücrelerin yenilenmesi sağlanır.

 

 Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalıdır?

 

           Güneş lekelerine ne iyi gelir bu konuda bilgilendikten sonra, lekelerin oluşmasından önceki aşamada cildimizi nasıl korumalıyız buna da bir göz atalım. Sağlıklı bir cilt için günlük cilt bakımına dikkat edilmesi ve cildin güneşin zararlı etkilerine karşı korunması gerekir. Cilt yapısına uygun temizleyicilerle temizlenmesi, günlük nemlendirici krem ve peelinglerin düzenli olarak kullanılması sağlıklı ve lekesiz bir cilt için dikkat edilmesi gereken ilk kurallardır. Lekesiz bir cilt için güneş koruyucuların düzenli olarak kullanılması da oldukça önemlidir. Güneş koruyucusunun güneşe çıkmadan mutlaka en az yarım saat önce uygulanması ve cildin emiliminin sağlanması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir