Blog thumbnail

Güneş Lekeleri ve Zararları

Blog thumbnail kategori

Tıbbi dilde “Solar Lentigo” adı verilen güneş lekeleri, cilt üzerinde görülen ve sonradan oluşan koyu kahve renkli noktalardır. Çoğunlukla alın, burun, yanak, üst dudak, elmacık kemikleri, boyun ve kollar gibi sürekli güneşe maruz kalan yerlerde görülür. Estetik bakımdan da rahatsızlık veren güneş lekesi oluşumunda birçok etken rol almaktadır.

Güneş lekeleri oluşumunda en önemli iki etken ise, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ve genetik olarak cilt lekesi oluşumuna yatık olmak. Bu iki etken dışında doğum kontrol hapları, kozmetikler, guatr hastalığı, bazı ilaçlar ve hamilelik de güneş lekelerinin oluşumunda rol alabiliyor. Güneş, sadece cildin lekelenmesine sebep olmaz; aynı zamanda mevcut lekelerin renginin daha koyu olmasına da neden olabilir.

Gebelik döneminde oluşan lekeler de pigmentasyon olarak tanımlanır ve tedavi edilmediğinde genellikle kendi kendi geçmez; kalıcı lekelere dönüşebilir.

Güneşin Cilde Etkisi

Güneş ışınları ciltte nem kaybı, erken yaşlanma, cilt kanseri gibi sorunlara sebep olabiliyor. Özellikle kolay kızaran, açık tenli, aniden yanan ciltler güneşten daha fazla etkileniyor demektir.

Ultraviyole ışınlar melanin, DNA ve hemoglobin tarafından emilir ve kromoforlar hasar görür. Ultraviyole B, üst ciltte güneş yanığına sebep olur. Ultraviyola A ise, alt ciltte damarlardaki hemoglobine bağlanarak kolajen ve elastik liflere zarar vererek cildin hızlı yaşlanmasına neden olur.

Güneş Lekesi Tedavisi

Güneş lekesinin tedavi edilmesi için, önce mevcut lekeler incelenir ve cildin hangi tabakasında yer aldıkları tespit edilir. Sonuca göre, kişiye uygulanacak tedavi yöntemi de farklı olacaktır. Genellikle güneş lekelerinin gitmesi biraz zaman alır; özellikle hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınlara her tedavi uygulanmaz. Uygun görülen kremlerle güneş lekeleri giderilir. Bu süreç boyunca kişinin güneşten korunması, güneşe duyarlılık yaratan ilaçlardan uzak durması, kullandığı kozmetik ürünlere dikkat etmesi gerekir.

Güneş Lekelerine Karşı Nasıl Tedbir Alabiliriz?

Güneş ışınlarının dik geldiği 11:00 – 15:00 saatleri arasında çok mecbur olmadıkça dışarıda bulunmamalı ya da zaruri durumlarda direkt güneşle temas edilmemeli,

Güneşe çıkmadan 30 dakika önce koruyucu krem kullanılmalı ve dışarıda kalınacağı süre boyunca her iiki saatte bir krem sürmeye devam edilmeli,

Şapka, UV koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalı,

Bol bol su tüketilmeli,

Antioksidan ve vitamin içerikli gıdalar tüketmeye gayret edilmeli.

 

Güneş lekeleri, sivilce izleri, hamilelik lekeleri, çil ve göz altı morluklarında etkili, cildi aydınlatan Lekomed Krem’i BURAYA TIKLAYARAK daha yakından inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Arama yapmak için bişeyler yazın enter'a basın