Blog thumbnail

Erken Yaşlanmanın Sebepleri Nelerdir?

Blog thumbnail kategori

Erken yaşlanmanın yazdıklarımızdan daha fazla sebebi olabileceğini peşinen belirtelim 😉 Ama en temel noktalara değinerek bir farkındalık yaratabileceğimizi umuyoruz. Yıllar geçtikçe hava kirliliğinin artması, çevre kirliliğinin artması, güneşin zararlı etkilerinin artması, stres, zararlı alışkanlıklar gibi birçok faktörü hesaba kattığımızda, erken yaşlanma durumunun görülmesi için birçok geçerli sebep olabileceğini görüyoruz. Tüm bu faktörlere bir de kimyasal içeren cilt ürünleri, makyaj malzemeleri, genetik özellikleri de eklediğimizde pek de iç açıcı bir tablo olmadığı aşikar değil mi?

İşte bu nedenlerden dolayı, cilt sağlığını doğrudan ilgilendiren ve erken yaşlanmaya yahut olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olabilecek önemli noktalardan bahsetmeye karar verdik.

Stres

Biliyoruz, stresi yaşamımızdan komple çıkarmamız mümkün değil. “Ben yapabilirim” diyorsanız hiç zaman kaybetmeden uygulayın 😉 Yok, yapamayacağınızı düşünüyorsanız tek çare, stresli durumlardan uzak durmaya çalışmak ve soğuk kanlı davranmayı öğrenmek.

Sigara

Sigaranın içeriği, ciltte leke olmasına, cilt kalitesinin ve renginin bozulmasına, hücrelerin, gözeneklerin yapısal değişikliğe uğramasına neden olur.

erken yaşlanma

Yüz Mimikleri

Bizler hemen hemen bütün duygularımızı yüzümüze yansıtıyoruz, mimiklerimiz sayesinde. Ve yaptığımız her yüz hareketi, her mimik, ciltte kırışmaya sebep oluyor.

Genetik Faktörler

Kalıtsal olarak ailemizden bize miras kalan özellikler arasında çabuk yaşlanma özellikleri de olabilir pekala. Şüphesiz, genetiğimize bir müdahalede bulunma imkanımız yok; fakat bu durum bizim cildimize hak ettiği özeni göstermeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Güneş Işığı

Güneş ışınları, cildin nemsiz kalarak kurumasına, esnekliğini kaybetmesine ve deforme olmasına sebebiyet verir. Bu nedenle, güneş ışığı ile aranızdaki ilişki dengeli olmalı ve muhakkak SPF faktörü olan koruyucular kullanmalısınız. Olması gerekenden fazla güneş ışığına maruz kalmak, hiç istemeyeceğimiz cilt hastalıklarına neden olabilir.

Alkol

Alkolün tüketilme oranı ile cildin kırışma oranı birbirine paralel ilerler. Ek olarak, ciltteki renk ve doku kalitesi de azalmaya başlar; kırışıklık, sarkma, renk bozulması gibi sonuçları olacaktır. Ayrıca, alkol tüketimiyle beraber yüz bölgesinde şişme yaşanır. Şişip gerilen deri normale döndüğünde ise zamanla sarkmaya başlar.

Nem Azalması

Vücudumuzun genelinde olduğu gibi, cildimizin de suya ihtiyacı vardır. Su içerek içeriden, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile de dışarıdan cildi nemli tutmak çok önemlidir. Nem kaybında cilt kurumaya ve çatlamaya başlar. Bu da direkt sarkmaya davet anlamına gelir.

Uykusuzluk

Uzun bir müddet aynı pozisyonda uyumak yahut düzensiz ve çok az uyumak, yaşlanma belirtilerini artıran faktörler. Çözümü ise gayet uygulanabilir: düzenli ve kaliteli uyku. Yani yatma ve kalkma saatlerinin rutine bağlı olduğu bir gece uykusu.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Arama yapmak için bişeyler yazın enter'a basın